Lady Barn House
School

Lady Barn House School

Book List

Year Five Recommended Books

This is a list of books which we hope your child will enjoy reading. The books cover a wide interest and ability range and it is not meant to be definitive, or to circumscribe the books your child reads.

We hope you find these suggestions informative and helpful in promoting the reading habit.

A Pilgrim’s Progress – Geraldine McCaughrean
Perseus – Ger
Granny the Pag – Nina Bawden
The Peppermint Pig – Nina Bawden
aldine McCaughrean
Stop the Train – Geraldine McCaughrean
The House of Rats – Stephen Elboz
A Rag, a Bone & a Hank of Hair – Nicholas Fisk
Black Jack – Leon Garfield
A Far Away Place – Harriet Graham
When a Girl is Born – Pamela Grant
Carried Away – Michael Harrison
Follow Me Down – Julie Hearn
Chandra Frances – Mary Hendry
Journey to the River Sea – Eva Ibbotson
How to Train your Parents – Pete Johnson
The Knight & The Squire – Terry Jones
Cart & Cwidder (Series) – Diana Wynne Jones
The Coldest Winter – Elizabeth Lutzeier
The Octave of Angels – Margaret McAllister
Kensuke’s Kingdom – Michael Morpurgo
The Hounds of Morrigan – Pat O’Shea
I was a Rat – Philip Pullman
Clockwork or All Wound Up – Philip Pullman
Mortal Engines – Philip Reeve
Harry Potter (Series) – J K Rowling
The Silver Sword – Ian Serraillier
Beyond the Deep Woods – Paul Stewart & Chris Riddell
Refugee Boy – Benjamin Zephaniah

Series

The Molly Moon Series – Georgia Byng
The Lion Boy Series – Zizou Corder
The Emily Windsnap Series – Liz Kessler

Poetry Books

Pip – Tony Mitton
The Works 2, Poems on Every Subject – Brian Moses & Pie Corbett
The Walker Book of Classic Poetry & Poets – Michael Rosen

Books are available From the Junior Library

Ark Angel – Anthony Horowitz
Artemis Fowl – Eoin Colfer
Awful End – Philip Ardach
Blood Fever – Charlie Higson
Caught in a Crossfire – Alan Gibbons
Charmed Life – Diana Wynne Jones
Clean Break – Jacqueline Wilson
Cloud Busting – Malorie Blackburn
Clockwork or All Wound Up – Philip Pullman
Diamond Girls – Jacqueline Wilson
Double or Die – Charlie Higson
Eagle Strike – Anthony Horowitz
Forever X – Geraldine McCaughrean
Framed – Frank Cottrell Boyce
Greek Heroes – Geraldine McCaughrean
Harry and the Wrinklies – Alan Temperley
Hitler’s Canary – Sandi Toksvig
Holes – Louis Sachar
Journey to the River Sea – Eva Ibbotson
King of Shadows – Susan Cooper
Lizzie Dripping – Helen Cresswell
Mand the Wrathmonk – Ian Ogilvy
Midnight – Jacqueline Wilson
Millions – Frank Cottrell Boyce
Mortal Engines – Philip Reeve
Night Rise – Anthony Horowitz
Not the End of the World – Geraldine McCaughrean
Percy Jackson – Rick Riordan
Plundering Paradise – Geraldine McCaughrean
Point Blanc – Anthony Horowitz
Raven’s Gate – Anthony Horowitz
Ruby Holler – Sharon Creech
Silver Fin – Charlie Higson
Stormbreaker – Anthony Horowitz
Skeleton Key – Anthony Horowitz
Skellig – David Almond
Stop the Train – Geraldine McCaughrean
Tamburlaine’s Elephants – Geraldine McCaughrean
The Amazing Story of Adolphus Tips – Michael Morpurgo
The Bad Beginning – Lemony Snickett
The Blurred Man – Anthony Horowitz
The Machine Gunners – Robert Westall
The Wolves of Willoughby Chase – Joan Aiken
The More the Merrier – Anne Fine
The Giggler Treatment – Roddy Doyle
The Killer Underpants – Michael Lawrence
The Kite Rider – Geraldine McCaughrean
The Orchard Book of Roman Gods – Geraldine McCaughrean
Under the Skin – Catherine McPhail
Witch Child – Celia Rees
Welcome to the World of the Roman Mysteries – Caroline Lawrence
Wolf Brother – Michelle Paver

Year Six Recommended Books

The books cover a wide interest and ability range and it is not meant to be definitive, or to circumscribe the books your child reads. We hope you find these suggestions informative and helpful in promoting the reading habit.

River Boy – Tim Bowler
The Dream Master – Theresa
Kingdom of the Golden Dragon – Isabel Allende
Heaven Eyes – David Almond
Skellig – David Almond
The Fire Eater’s Clay – David Almond
Awful End – Philip Ardagh
Boy King – David Belbin
Noughts and Crosses – Mallorie Blackman
Breslin
Artemis Fowl (Series) – Eoin Colfer
The Demon Headmaster – Gillian Crss
Flour Babies – Anne Fine
Inkheart (Series) – Cornelia Funke
Shadow of the Minotaur – Alan Gibbons
Journey to the River Sea – Eva Ibbotson
The Star of Kazan – Eva Ibbotson
Ghost Writer – Julia Jarman
The Ghost Dog – Pete Johnson
The Roman Mysteries (Series) – Caroline Lawrence
The Ghost of Thomas Kempe – Penelope Lively
A Little Lower than the Angels – Geraldine McCaughrean
Pegasus – Geraldine McCaughrean
A Pack of Lies – Geraldine McCaughrean
The Other Side of the Truth – Beverley Naidoo
Slaves of the Mastery – William Nicholson
The Wind Singer William Nicholson
Wind on Fire (Series) – William Nicholson
The Thirteen Days of Christmas – Jenny Overton
The Same Stuff as Stars – Katherine Paterson
Wolf Brother – Michelle Paver
Tom’s Midnight Garden – Philippa Pearce
Steal Away – K. M. Peyton
Vicious Circle – Helena Pielachty
Three Blind Eyes – Alison Prince
Cold Tom – Sally Prue
The Amber Spyglass – Philip Pullman
Northern Lights – Philip Pullman
The Subtle Knife – Philip Pullman
Witch Child – Celia Rees
Home is a Place called Nowhere – Leon Rosselson
Holes – Louis Sachar
Floodland – Marcus Sedgwick
The Saga of Darren Shan (Series) – Darren Shan
A Series of Unfortunate Events – Lemony Snickett
Stargirl – Jerry Spinelli
The Lantern Bearers – Rosemary Sutcliff
Invisible – Robert Swindells
Gumble’s Yard – John Rowe Townsend
Shopaholic – Judy Waite
Seeking the Worm – Weem Whitaker
The Haunting of Alaizabel Cray – Chris Wooding